Rodzaje silników do rolet – co wybrać…

Decydując się na zakup rolet warto poważnie zastanowić się nad wzbogaceniem ich o silniki elektryczne. Elektryczne napędy sprawiają, że obsługa rolet staje się bardziej wygodna i uproszczona do minimum. Należy pamiętać, że elektryczne napędy możemy zastosować również w przypadku rolet zamontowanych wcześniej – rozbudowując je o nową funkcjonalność. Siłowniki montowane są w skrzynki rolet a ich obsługa sprowadza się do wciskania odpowiednich przycisków lub korzystania z odpowiedniego przełącznika.  Nowoczesne napędy do rolet cechują się wysoką jakością wykonania co gwarantujemy nam niezawodność oraz długoletnie działanie.
Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje silników do rolet – są standardowe silniki sterowane przewodowo oraz silniki sterowane drogą radiową. Oba rodzaje silników posiadają tzw. mechaniczne krańcówki.

Silniki sterowane przewodowo – najprostszy rodzaj silnika do rolet. Sterowanie roletą odbywa się zazwyczaj przy użyciu przełącznika klawiszowego lub obrotowego montowane na ścianie. Standardowa wersja tego typu silników nie posiada tzw. czujnika przeszkód w związku z czym jesteśmy zmuszeni do obserwowania rolety aż do momentu zamknięcia. Silniki tego typu są najprostszymi rozwiązaniami – w związku z tym są również najtańsze.

Montaż tego typu silnika wymaga doprowadzenia przewodu od silnika do przełącznika oraz drugiego przewodu doprowadzającego zasilanie do przełącznika.

Silniki sterowane radiowo – znacznie wygodniejsze rozwiązanie pozwalające nam na sterowanie roletą lub całymi grupami rolet z dowolnego miejsca w budynku pod warunkiem posiadania pilota sterującego. Aby w pełni komfortowo sterować roletami za pośrednictwem pilota, skorzystać powinniśmy z silników radiowy posiadających funkcję detekcji przeszkód. W ten sposób mamy pewność, że opuszczana roleta zatrzyma się w momencie napotkania dowolnej przeszkody. Silniki radiowe wymagają od nas większego nakładu finansowego – jednak wygoda jaką ze sobą niosą z pewnością jest opłacalna.

Montaż silnika radiowego wymaga doprowadzenia do silnika przewodu zasilającego. Odbiornik radiowy jest fabrycznie zamontowany w montowanym silniku.
Bardzo przydatną funkcjonalnością, którą posiadać mogą oba rodzaje silników jest system detekcji przeszkód. Funkcjonalność ta pozwala nam na bezstresowe sterowanie roletami ponieważ ich opuszczanie zostanie przerwane w momencie napotkania dowolnej przeszkody. System detekcji przeszkód jest niemal wymagany w przypadku centralnego sterowania rolet dzięki któremu możemy sterować całymi grupami rolet. W takim przypadku, opuszczając grupę rolet często nie jesteśmy w stanie kontrolować ich wszystkich jednocześnie.

Kolejną użyteczną funkcjonalności z którą możemy spotkać dokonując wyboru silników do rolet jest system awaryjnego ręcznego podnoszenia – tzw. system NHK. Funkcjonalność ta pozwala na ręczne podnoszenie rolety w przypadku np. tymczasowego braku zasilania w budynku.

Podstawowe parametry silników do rolet z jakimi możemy się spotkać wybierając silnik:

  • Moment Obrotowy (Nm)
  • Liczba obrotów (r/min)
  • Moc (W)
  • Liczba obr. miedzy położeniami krańcowymi
  • Ciężar (kg)
  • Zasilanie napędu
  • Długość kabla
  • Wymiary napędu
  • Czas Pracy ciągłej (min)