Rodzaje rolet zewnętrznych – co wybrać…

Wybór rolet zewnętrznych, które będą odpowiednie do naszych potrzeb teoretycznie nie jest trudnym zadaniem. W praktyce jednak wygląda to zupełnie inaczej. Rozmaite nazewnictwo nadawane przez różnych producentów rolet skutecznie utrudnia nam dokonanie wyboru. Poniższy tekst powstał w celu ułatwienia podejmowania decyzji oraz przede wszystkim pomocy w poprawnym dobraniu rodzaju rolet zewnętrznych do naszych potrzeb.
Rolety zewnętrzne podzielić możemy na cztery podstawowe rodzaje:
– rolety zewnętrzne naokienne (nakładane)
– rolety zewnętrzne natynkowe
– rolety zewnętrzne podtynkowe
– rolety zewnętrzne RKS (nadprożowe)

Poniżej znajduje się krótka charakterystyka każdego z rodzajów rolet zewnętrznych, która powinna ułatwić Państwu podejmowanie dalszych decyzji.

Rolety zewnętrzne naokienne (nakładane, nadstawne) – ten rodzaj rolet w pierwszej kolejności montowany jest na oknie, a następnie razem z oknem montowany jest we wnęce okiennej. Montowanie rolet wraz z ramą okienną wymaga od nas planowania jeszcze na etapie projektu domu lub innego budynku w którym będą docelowo używane lub w momencie planowania wymiany stolarki okiennej. Kaseta rolety wykonana jest z PVC, natomiast pokrywa rewizyjna znajduje się z tyłu lub w dolnej części kasety. Szeroka gama kolorystyczna rolet, pozwala nam na dobór odpowiedniego koloru, skrzynek oraz prowadnic w taki sposób, aby cała roleta tworzyła spójną całość z elewacją.

roleta zewnętrzna - nadstawna

roleta zewnętrzna – nadstawna

 

Rolety zewnętrzne natynkowe (standard, adaptacyjne, elewacyjne) – najbardziej uniwersalny typ rolet przede wszystkim z uwagi na możliwość ich montażu w dowolnym momencie. Rolety natynkowe nie wymagają uwzględniania ich w projekcie budynku. Produkowane są z wysokiej klasy aluminium dzięki czemu są bardzo trwałe i wytrzymałe. Pokrywa rewizyjna umieszczana jest z przodu skrzynki rolety. W przypadku rolet natynkowych – skrzynka rolety montowana jest ponad wnęką okienną (na murze) lub we wnęce okiennej. Należy pamiętać o tym, że montaż skrzynki we wnęce okiennej ingeruje w świtało okna, stopniowo je ograniczając. Z uwagi na „zewnętrzny” montaż – nie mamy możliwości zabudowy skrzynki rolety. Nie jest to jednak problemem jako, że producenci rolet oferują nam oprócz szerokiej gamy kolorystycznej skrzynek, różne ich kształty – prostokątne, okrągłe, półokrągłe oraz ścięte pod kątem.

roleta zewnętrza podtynkowa z moskitiera

roleta zewnętrza podtynkowa z moskitiera

roleta zewnetrzna naokienna - okrągła puszka

okrągła puszka

roleta zewnetrzna naokienna - okrągła puszka

okrągła puszka

 

Rolety zewnętrzne podtynkowe – stanowią integralny element elewacji budynku. Pokrywa rewizyjna w tym przypadku umieszczona jest od dołu skrzynki rolety. Skrzynka montowana jest w specjalnie przygotowanej wnęce w nadprożu – przed oknem. Montaż tego typu wymaga od nas planowania montażu rolet na etapie projektu budynku. Skrzynkę zabudowujemy od zewnątrz – nie jest więc ona widoczna. Rolety podtynkowe chronią mieszkańców nie tylko przed zewnętrznymi warunkami atmosferycznymi – są również skutecznym zabezpieczeniem antywłamaniowym. Rolety podtynkowe zmniejszają utratę ciepła budynku oraz ograniczają hałas z zewnątrz.

roleta zewnętrza podtynkowa z moskitiera

roleta zewnętrza podtynkowa z moskitiera

 

Rolety zewnętrzne RKS (nadprożowe) – skrzynka rolety montowana jest w nadprożu okna. Wyboru tego rodzaju rolet dokonać musimy na etapie projektu budynku. Obudowa wykonana jest zazwyczaj z ceramiki lub polistyrenu wzmocnionego drutem zbrojeniowym. Całkowita zabudowa skrzynka nie ma wpływu na estetykę elewacji budynku

roleta zewnętrzna rks

roleta zewnętrzna rks

Bardzo często w ofercie producentów rolet zewnętrznych znaleźć możemy rolety z moskitierą. Warto zwrócić uwagę na tego typu rozwiązania. Rolety tego typu posiadają wbudowaną niezależnie opuszczaną siateczkę, chroniącą wnętrze naszego budynku przez wszelkimi insektami z zewnątrz.

Jak dobrze wymierzyć rolety – kliknij, aby pobrać instrukcję